Kategorijos

Stanislovas Moravskis

Stanislovas Moravskis (1802 m. liepos 22 d. – 1853 m. spalio 6 d.) – žymus lietuvių kilmės dvarininkas, aristokratas, gydytojas, etnografas, keliautojas, rašytojas, poetas, teisininkas, filantropas.

Biografija

Stanislovas Moravskis gimė 1802 m. liepos 22 d. Mickūnų dvare, netoli Vilniaus. Tuo metu dvaras priklausė jo motinai Marijonai Semaškaitei – Moravskienei, kuri buvo ištekėjusi už bajoro, Lenkijos karaliaus ir Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio iždininko, Apolinaro Moravskio. Tačiau ši santuoka ilgai netruko. Teigiama, kad, kai vyko skyrybų procesas Marijonai tebuvo 19 metų. Jų vienintelis sūnus St. Moravskis liko gyventi su tėvu. Stanislovas Moravskis lankė Jėzuitų gimnaziją Kaune, vėliau tėvo verčiamas įstojo į Vilniaus Universiteto Medcinos fakultetą, kurį 1823 m. baigė ir apsigynė daktaro laipsnį. Dar besimokydamas universitete bendravo su A. Mickevičiumi, T. Zanu, priklausė filaretų draugijai, masonams. Jam pavyko išvengti filaretų teismo ir tremties. Negalėdamas apsikęsti tėvo tironijos savo atžvilgiu išvyko į Sankt Peterburgą, kur dirbo mediku, pagarsėjo choleros epidemijos metu už ką gavo Šv.Anos ordiną. 1835 m. grįžo atgal į Ustronę ir keturiolika savo paskutinių gyvenimo metų praleido vienatvėje, todėl buvo pramintas ,,Ustronės atsiskyrėliu”. Tuo metu jis atsidėjo rašymui, sukūrė memuarus, dramas, politinius tesktus, daug leido medicinos populiarinimo straipsnių, atsidėjo etnografiniams stebėjimams. Iš Peterburgo atvežė ir Lietuvoje išpopuliarino jurginus. Mirė 1853 m. spalio 6 d. Ustronėje.

Vertimas į lietuvių kalbą

Keleri mano jaunystės metai Vilniuje: atsiskyrėlio atsiminimai (1818-1825)
Moterų fizionomika
Nuo Merkinės iki Kauno
Seimelių posėdžiai Lietuvoje. Kvailystės drama.Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>