Kategorijos

Vladas Šimkus

Vladas Šimkus (1936 m. spalio 15 d. – 2004 m. rugsėjo 6 d.) – Lietuvos rašytojas, vertėjas.

Biografija

Rašytojas gimė Kelmės rajone, Jucių kaime, baigė Kelmės vidurinę mokyklą ir jau būdamas moksleivis pradėjo publikuoti pirmuosius savo kūrybos bandymus. 1956–1961 m. studijavo Vilniaus universitete lituanistiką.

Baigęs studijas, dirbo Klaipėdos žvejybos bazėje, „Jaunimo gretų“, „Literatūros ir meno“, „Švyturio“, „Pergalės“, „Metų“ (nuo 1991 iki 1997 m.) redakcijose. Šis darbas padėjo V. Šimkui tapti puikiu poezijos ir poezijos vertimų redaktoriumi, kurį telkėsi visi, žinantys šį specifišką jo talentą.

Kūryba

1960 m. išėjo pirmoji V. Šimkaus knyga “Gražiausioji sekundė”. Kūrybine poeto branda, ryškiu talentu pažymėtos ir kitos jo knygos: “Kranto kontūrai” (1963 m.), “Geležis ir sidabras” (1968 m.), “Bitės pabėgėlės” (1973 m.), rinktinė “Nusileisk, dangau, ant žemės” (1982 m.).

V. Šimkaus vieta lietuvių poezijoje unikali: nors yra išleidęs vos keturis eilėraščių rinkinius, bet jie nagrinėjami, komentuojami solidžiose monografijose, literatūros istorijose ir mokykliniuose vadovėliuose.

Nuo rinkinio “Geležis ir sidabras” V. Šimkus įtvirtino realybės estetiką, suteikdamas stiprių postūmių visai lietuvių literatūrai. Lig šiol jo kūryba suvokiama kaip reiškinys, veikęs ir tebeveikiantis poezijos raidą ne vien poetinio žodžio sugestija. V. Šimkus rinkiniu “Bitės pabėgėlės” nuvainikavo visus socialinius, buitinius, kultūrinius ir net estetinius mitus. Jo leksikos, intonacijos pėdsakas atpažįstamas visur, kur tik pastebima “rupi detalė” ir universali potekstė. Net menkiausi poetikos elementai, pavyzdžiui, rimas, atpažįstami kaip saviti V. Šimkaus stilistiniai ženklai. Šio poeto pasaulėjautos dominantės tapo tarsi apibendrinančiais jo kartos ženklais.

Jis yra išvertęs A. Mickevičiaus, A. Voznesenskio, A. Puškino, B. Brechto, S. Verešo, A. Čako, H. Heine`s, F. Garcia Lorcos, F. Schillerio, J. W. Goethe`s ir kitų poetų kūrybos. V. Šimkaus kūrybos yra išversta į anglų, vokiečių, lenkų, čekų, bulgarų, vengrų, rusų, latvių, moldavų kalbas.

Vladas Šimkus bendradarbiavo beveik su visais Lietuvos teatrais – vertė pjeses, miuziklus, operų ir operečių libretus. Parašė scenarijų televizijos miuziklui „Dičiaus karjera“ (Teofilio Tilvyčio apsakymo „Dičius“ motyvais, rež. Balys Bratkauskas, 1980 m.).Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>